fbpx
חרבות ברזל - ריידר ים המלח

אז איך הכל התחיל?

הסיפור המלא של אופני ים המלח


לפני כמעט עשור הייתי סטודנט לתואר שני בתיירות באונ' חיפה. באותן שנים עסקתי בתחום השיווק כשכיר בעיר דוד ורציתי להרחיב את האופקים. את עבודת המחקר שלי עשיתי על מרכז תיירות אזורי בצפון ים המלח – וכך – מסתבר למפרע – נזרע הזרע הראשון של החלום. 
 עברו שנים, עסקתי בשיווק אתרי תיירות אחרים במרחב ים המלח והסביבה במיזם שנקרא 1 בשביל כולם: שיווק תיירות ים המלח לקבוצות וסוכנים. לא היה לי מקום משלי, אבל החלום – מסתבר – היה שם בפנים. 
יום אחד באמצע מרץ 2020 קיבלתי שורת מיילים שהודיעה לי ששירותי כפרילנסר באותם אתרי תיירות – כבר אינם נדרשים. התיירות לישראל ובתוכה פסקה באחת – והקיצוץ הראשון הוא בשיווק התיירות שנעשה במיקור חוץ. באותו יום מצאתי את עצמי חסר תעסוקה ופרנסה. 
במשך חודשיים נהניתי ממשחקי יזמות שונים. בכל בוקר קמתי עם רעיון (משוגע) אחר וביום שלאחריו כבר יישמתי אותו. למדתי ובניתי אתרי אינטרנט בתחום התיירות לעצמי ולאחרים, ביצעתי מספר סיורים ווירטואלים במרחב ים המלח (חלקם בשידור ישיר בזום מהסירה המפליגה כאן), ובעיצומם של הסגרים פתחנו דוכן פלאפל מחלון הבית לרווחתם של התושבים בישוב בו אני גר (כ40 משפחות כן ירבו). 
יום אחד חלמתי להקים עסק מקומי לטיולי אופניים שיחשוף את המרחב ביום שבו מותר יהיה. עליתי לירושלים בעיצומו של סגר, וקניתי שלושה זוגות משומשים. העמסתי על הגג וחזרתי הביתה.
וכך הכל התחיל. בהמשך נבנה מסלול להדרכה עצמית (ללא מדריך) על גבי מפה מסודרת בסמרטפון, הדרכות תוכן קצרות באתר יייעודי, ומערך שלם שאיפשר מאז לאלפים רבים של מבקרים, קבוצות, זוגות, ומשפחות, ליהנות מנופים נסתרים. בעצמם.
 
לפני כשנה וחצי (סוכות 2022), עברנו למבנה עליו כתבתי את עבודתי בחוג לתיירות באוניברסיטת חיפה. העסק ממשיך להתפתח עם כעשרים ריידרים לטיולי שטח, פודטראק שעומד במקום ונותן שירות למטיילים ופיתוחים נוספים בקנה. 
 
אילו תופעות טבע ייחודיות מראים בסיור?
טיולי האופניים והריידרים חושפים את המבקרים למספר תופעות, ביניהן:
מדרגות הים שנובעות מירידת המפלס.
שכבות הבוץ, המלח והמינרלים בתוך הים ומחוצה לו. 
נטיפי מלח
וכמובן, יהלומי המלח על שמם נקרא הטיול. 
טיול עוגות המלח הרגלי חושף את המטיילים לתופעות נוספות, ביניהן:
פניני מלח (בעונה), ארובות מלח (עוגות), שכבות ומשטחי מלח נדירים ביופיים שניתן לראות רק כאן, ורק בטיול זה או בטיול באמצעות הסירה של ג'קי ואורית "נופי מלח". 
 
מה התגובות של התיירים מהסיור? 
אין הנחתום מעיד – ביקורות גוגל
 
מה עושים לצורך הצלת הסביבה וקידום המודעות? איך אתם משתמשים בפעילות שלכם לקדם מודעות? 
הפעילות שלנו, יחידה במינה מכמה טעמים. ראשית היא מאפשרת למטיילים להיחשף לתופעות טבע – בעצמם, באופן בטוח ומסודר עם מפה והדרכה באופן שלא קיים במרחב. שנית, מדובר על אחת החברות היחידות שנמצאות בבעלותם של תושבי המרחב עצמם, ולא מדובר על דבר של מה בכך (למי שחווה את הקיץ).
הטיול חושף את המבקרים באופן ממוקד לשני נושאים אקולוגיים:
1. ירידת המפלס של הים נמצאת כאחד ממוקדי ההדרכה בטיול. נקודת התצפית משמשות היטב לנושא זה והמדריכים מדגישים את הירידה תוך שימוש בשטח באופן מובהק. 
2. אסון הקדרון – הנקודה בה יורדים המבקרים אל הים (באופן בטוח ומבוקר) היא זו בה נשפך שפכי מזרח ירושלים והאשפה אל הים. המפגע בנקודה זו ברור מאין כמותו עם אלפי בקבוקים ולעיתים ריח של שפכים. הנושא נמצא במוקד הטיול לצד נופי הפלא שבו. 
זוהי דרך בלתי אמצעית ויחידה מסוגה לאורך קו החוף בה נעשית הסברה וקידום מודעות. 
 
אנחנו זקוקים לעזרת הרשויות השונות על מנת ליצור שינוי! המודעות קיימת ומקודמת כל הזמן. אני זורק את הכפכפה ומזמין כל גורם שמעוניין בכך לשתף פעולה וליצור שינוי משמעותי. לא רק לדבר אלא גם לעשות. 
 

האוכל

בחרנו לכם אותו בפינצטה. את השף שלנו, הבאנו כמו מהאגדות: עם עבר מפואר, ידע וניסיון שלא האמנו שנוכל למצוא. והכי כיף - הוא גם מקומי!

הלוקיישן

בין מצדה ועין גדי, לקליה וירושלים - בדיוק איפה שאין מה לאכול - כבר יש. לוקיישן מהמם עם כל מה שצריך, פלוס נוף שאין כמותו.

השירות

זה באמת לא חכמה, אחרי שנים בהן אנו צוברים את הרגישות והידע שנועדנו לשרת קבוצות (פנים, נכנסת ובעיקר חברות הפקה).

חוויות מהשטח

Verified by MonsterInsights